Pārlekt uz galveno saturu

Iespēju raksturojums

Šajā tīmekļvietnē Jums ir iespējams:

  • pārvietoties, izmantojot tikai tastatūru;
  • tuvināt saturu 100%, 150% vai 200%;
  • mainīt kontrastu;
  • lasīt saturu vieglajā valodā.

Vairāk informācijas par piekļūstamību Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas vadlīnijās: https://pieklustamiba.varam.gov.lv/.

 

Vispārīgu jautājumu gadījumā par piekļūstamību lūgums sazināties ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas ekspertu Ingaru Liepiņu, ingars.liepins@varam.gov.lv. Ja vēlaties noskaidrot par konkrētas tīmekļvietnes piekļūstamību, jāsazinās ar konkrēto iestādi. Savukārt, ja Jūs vēlaties sniegt ierosinājumus platformas uzlabošanā, tad jāraksta uz timeklvietnes@mk.gov.lv.

 

Turpmāk ir detalizēti raksturots, kā lietotāji tīmekļvietni var izmantot ērtāk un efektīvāk ar dažādiem pārlūka operētājsistēmā un tīmekļvietnē iestrādātiem rīkiem.


Pārvietošanās vietnē ar tastatūru

 

Šī tīmekļvietne ļauj lietotājiem pārvietoties, izmantojot tikai tastatūru. Pārvietoties pa tīmekļvietni iespējams, nospiežot tabulācijas taustiņu "Tab", kas visbiežāk atrodas tastatūras kreisajā pusē. Katra taustiņa nospiešanas reize pārvieto kursoru uz lapas nākamo elementu, piemēram, saitēm uz citām lapām vai lapai būtiskām pogām. Reizē nospiežot taustiņus “Shift” un “Tab”, kursors tiek pārvietots uz iepriekšējo elementu. Fokusēto elementu izceļ krāsas maiņa un tas izskatās kā ierāmēts lodziņš. Lai aktivizētu šo elementu (t.i., "noklikšķinātu uz tā"), nospiediet taustiņu "Enter".

 

Pirmais elements, kas ir pieejams, pārvietojoties ar tastatūru, ir īsceļš uz lapas galveno saturu – šo Jūs variet izmantot, lai izlaistu navigācijas elementus, un uzreiz nokļūtu pie katras lapas satura, kas īpaši ērti ir ekrānlasītāju lietotājiem.


Burtu izmērs

Ir trīs galvenie tīmekļvietnes tuvināšanas veidi:

 

1. Tīmekļvietnē iestrādātie burtu (teksta) izmēri

Šajā tīmekļvietnē ir iestrādāti trīs dažādi burtu (teksta) izmēri, kurus Jūs varat izvēlēties, atzīmējot tos šeit vai tīmekļvietnes augšējā labajā stūrī sadaļā “Iestatījumi”. Izvēloties kādu no burtu izmēriem, viss tīmekļvietnes saturs tiek palielināts attiecīgajā izmērā.

 

Mainīt fonta lielumu:
Teksta izmērs procentos

 

 

 

 

2. Pārlūkprogrammā iebūvētās iespējas

Visas populārās pārlūkprogrammas ļauj tuvināt un attālināt jeb samazināt attēloto saturu. Lai tuvinātu, vienlaikus jānospiež “Ctrl” un "+" taustiņus uz tastatūras, lai samazinātu “Ctrl” un "-". Alternatīvs variants ir turēt nospiestu “Ctrl” taustiņu un ritināt uz augšu vai uz leju ar peles rullīti.

 

3. Operētājsistēmas iebūvētās iespējas

Operētājsistēmā Windows 10 un Windows 7 ir palielinātājs - programma, kas ļauj tuvināt. Nospiediet izvēlni "Sākt" un ierakstiet "Lupa" ("Start" > "Magnifier") un nospiediet taustiņu Enter. Parādās mazs pārklājošs logs, kuru var pārvietot ar peli un tuvināt visu tajā esošo saturu dažādos attālumos.

Apple datoros dodieties uz izvēlni “Apple” > Sistēmas preferences > Pieejamība (vai Universālā piekļuve) > “Tālummaiņa” (Apple menu > System Preferences > Accessibility (or Universal Access) > Zoom).

Operētājsistēmā Windows XP dodieties uz “Sākt” > Visas programmas > Piederumi > Pieejamība > Lupas (Start > All Programs > Accessories > Accessibility > Magnifier).


Kontrasta maiņa

Šī tīmekļvietne ļauj lietotājiem iegūt lielāku teksta kontrastu, mainot satura krāsas. Tīmekļvietnes kontrastu iespējams nomainīt trīs dažādās kombinācijās:

  1. balts teksts uz melna fona,
  2. dzeltens teksts uz melna fona,
  3. melns teksts uz dzeltena fona.

Lai mainītu kontrastu, Jūs varat izvēlēties vajadzīgo šeit vai tīmekļvietnes augšējā labajā stūrī sadaļā “Iestatījumi”.

 

Mainīt lapas kontrastu

Kontrasts

 

 

 

 


Viegli lasīt

Viegli lasīt funkcionalitāte paredzēta tīmekļvietnes satura izvietošanai vienkāršotā valodā – pārfrāzējot nozares terminoloģiju, samazinot teksta daudzumu un koncentrējoties uz pamata satura ideju. “Viegli lasīt” mērķis ir sniegt saturu veidā, kas ir uztverams visām personām, neskatoties uz to funkcionālajām spējām vai valodas zināšanām.