Jauniešu priekšstats par apkārtējo vidi, cilvēkiem, komunikāciju, attiecībām un citiem personību veidojošiem lielumiem veidojas vairāku faktoru ietekmē. Galvenokārt, būtiska nozīme ir spilgtiem iespaidiem, savas personības bagātināšanai, kā arī kontaktu loka veidošanai. Veiksmīga šo faktoru kombinācija jaunietim palīdz veicināt gan savu konkurētspēju, gan stiprināt savu labbūtību.
Programma "Erasmus+"
Tās ietvaros jaunieši 13 līdz 30 gadu vecumā, jaunatnes darbinieki un citi darbā ar jaunatni iesaistītie iegūst jaunas prasmes un pieredzi. Programmas jaunatnes jomas mērķis ir veicināt mobilitāti neformālās izglītības jomā un aktīvu jauniešu un jaunatnes darbinieku līdzdalību, kā arī veicināt sadarbību, sociālo iekļaušanu, radošumu un inovatīvas pieejas organizāciju un politikas līmeni jaunatnes jomā. Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra (JSPA) apkopoja dažu programmu "Erasmus+" un "Eiropas Solidaritātes korpuss" projektu īstenotāju pieredzes stāstus par projektu īstenošanu un ieguvumiem.
Projekta "Imagination is the True Magic Carpet" pieredzes stāsts
Biedrības "Radi Vidi Pats" pārstāve no Liepājas Laura Vavilova 2019. gadā 12 Latvijas jauniešu grupā organizēja un piedalījās jauniešu apmaiņas projektā "Imagination is the True Magic Carpet" Gruzijas pilsētā Rustavi. Tā galvenais mērķis bija latviešu talantīgajam māksliniekam Jūlijam Straumem veltītas mozaīkas izveidošana. Šis mākslinieks daļu dzīves ir pavadījis Gruzijā, pētot vietējo paklāju rakstus un veidojot savus. Kā galveno ieguvumu no šī projekta tā pārstāve min internacionālo vidi dažādu kultūru atšķirību novērtēšanai un pieņemšanai, radošās darbnīcas, kurās jaunieši savā starpā apmainījušies ar valodas, fotografēšanas, grafiti mākslas un citām radošām prasmēm. Vienlaikus projekta aktivitātes un dalībnieku iespaidus jaunieši dokumentēja blogā. Tāpat jauniete uzsver, ka viens no lielākajiem ieguvumiem šādos projektos ir internacionālā projektu dalībnieku vide, kas māca novērtēt kultūru atšķirības. "Biedrībā "Radi Vidi Pats" arī pēc projektu noslēguma mēs iedrošinām jauniešus dalīties pieredzē un nodot apgūtās prasmes citiem. Konkrētajā gadījumā mēs vietējiem Liepājas jauniešiem organizējām gruzīnu virtuvei raksturīgo hinkaļu pagatavošanas meistarklasi, kā arī izveidojām vēl vienu mozaīku Liepājā, kas priecē pilsētniekus vēl šodien," atklāj Laura.
Projekta Visasiespejas.lv pieredzes stāsts
Savukārt Gustavs Mārtiņš Upmanis ir platformas "visasiespejas.lv" dibinātājs un vadītājs. Platforma apkopo informāciju par jauniešu organizācijām un to projektiem Latvijā un pasaulē. Daloties pieredzē par sava pirmā "Erasmus+" stratēģiskās partnerības jaunatnes jomā projekta īstenošanu, Gustavs atklāj galvenos izaicinājumus – sadarbību ar ārzemju partneri, Covid-19 ietekmi uz plānu īstenošanu un piemērotāko IT risinājumu pielāgošanu. Organizācijas īstenotā projekta, kurš noslēdzās šī gada rudenī, mērķis bija attīstīt "visasiespejas.lv" mājaslapu, kas katru mēnesi sasniegtu 10 līdz 15 tūkstošus plašu auditoriju, daloties ar jauniešiem svarīgu informāciju. "Visasiespejas.lv" bija komplicēts IT projekts, kura finansējums sasniedza 100 tūkstošus eiro. Projekta partneri tika piesaistīti no Lielbritānijas un Maķedonijas. "Komunikācijā ar ārzemju partneriem es ļoti iesaku apsvērt, kā tiks nodrošināta raita informācijas apmaiņa. Ja iespējams, e-pastus pēc iespējas vairāk aizstāt ar zvaniem vai tiešsaistes sapulcēm," pieredzē dalās Gustavs. Vienlaikus viņš atzīmē projekta lielāko ieguvumu: ""Visasiespejas.lv" tagad ir moderna mājaslapa, kas dos neatsveramu ieguldījumu mūsu stratēģijas īstenošanā." Tāpat šādos projektos jauniešiem ir iespēja gūt turpmākajā profesionālajā ceļā vērtīgu projektu vadīšanas pieredzi un sadarbības partneru loku.
Projekta "Out in the Open" pieredzes stāsts
Jauniete Paula Ūdriņa pārstāv nevalstisko organizāciju "Piedzīvojuma gars", kas vērsta uz personības attīstību grupas kontekstā brīvā dabā. Vēl pirms Covid-19 pandēmijas "Erasmus+" jaunatnes darbinieku mobilitātes projektu ietvaros "Piedzīvojuma gars" sadarbībā ar organizāciju "Active Rainbow" un partnerībā ar vēl septiņām valstīm piedalījās projektā "Out in the Open", kurā piedalījās 21 dalībnieks. Tā mērķis – veicināt LGBTQ+ kopienas iekļaušanu sabiedrībā. Projekts norisinājās trīs fāzēs, no kurām pirmā iekļāva āra aktivitāšu piedzīvojumu Ķegumā, otrā – aktivitāšu izmēģinājumu un pieredzes apmaiņu savās valstīs, savukārt noslēdzošajā fāzē projekta dalībnieki tikās pieredzes apmaiņā Latvijā un izveidoja parauga materiālu – "Tool kit" grāmatiņu. Laura uzsver: "No šī un savas kopējās projektu īstenošanas pieredzes varu minēt, ka ļoti svarīgas ir divas lietas – pirmā ir sev svarīga ideja, kuru ir jāvēlas īstenot pat bez finansējuma. Otrs faktors ir uzticama komanda, kuras dalībnieki ir kompetenti savās tēmās.". Šie pieredzes stāsti, kā arī praktiska informācija par programmas "Erasmus+" projektiem apkopoti vebinārā, kura ierakstu iespējams noskatīties JSPA "YouTube" kanālā.
"Erasmus+" akreditācija jaunatnes jomā
JSPA jau informēja, ka organizācijām, kuras plāno regulāras mācību mobilitātes aktivitātes jaunatnes jomā, līdz 2021. gada 31. decembrim ir iespēja pieteikties "Erasmus+" akreditācijai jaunatnes jomā, kas dod iespēju ar atvieglotiem nosacījumiem saņemt finansējumu mobilitātes projektiem (jauniešu apmaiņai un jaunatnes darbinieku mobilitātei). Lai sniegtu informāciju par jaunākajām programmas "Erasmus+" izmaiņām, prioritātēm un projektu veidiem, JSPA 2022. gada sākumā organizēs vairākus informatīvos tiešsaistes seminārus, kuros tiks sniegta būtiska informācija par projektu pieteikšanu un īstenošanu:
- 4. janvārī plkst. 11.00 notiks seminārs "Maza mēroga partnerības projekti". Dalība tiešsaistes pasākumā iespējama ar iepriekšēju reģistrēšanos līdz pasākuma norisei.
- 4. janvārī plkst. 15.00 notiks seminārs "Jaunatnes līdzdalības projekti". Dalība tiešsaistes pasākumā iespējama ar iepriekšēju reģistrēšanos līdz pasākuma norisei.
- 5. janvārī plkst. 11.00 notiks seminārs "Sadarbības partnerības projekti". Dalība tiešsaistes pasākumā iespējama ar iepriekšēju reģistrēšanos līdz pasākuma norisei.
- 6. janvārī plkst. 11.00 notiks seminārs "Jaunatnes darbinieku mobilitātes projekti". Dalība tiešsaistes pasākumā iespējama ar iepriekšēju reģistrēšanos līdz pasākuma norisei.
- 6. janvārī plkst. 15.00 notiks seminārs "Jauniešu apmaiņas projekti". Dalība tiešsaistes pasākumā iespējama ar iepriekšēju reģistrēšanos līdz pasākuma norisei.