Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra (JSPA) informē, ka izsludināti Eiropas Savienības (ES) programmas “Erasmus+” 2025. gada projektu konkursi. Šo projektu finansēšanai un atbalsta aktivitāšu organizēšanai jaunatnes jomā kopumā būs pieejami vairāk nekā 6 miljoni eiro. Lai varētu veiksmīgāk sagatavot projektu pieteikumus, interesenti janvārī aicināti piedalīties un projektu darbnīcās.
Programmas “Erasmus+” ietvaros 2025. gadā organizācijas un jaunieši varēs īstenot jaunieš apmaiņas, jaunatnes darbinieku mobilitātes, jaunatnes līdzdalības, “DiscoverEU” iekļaušanas, sadarbības partnerības un maza mēroga partnerības projektus, kā arī iesniegt “Erasmus+” ikgadējās dotācijas pieteikumus. Projektu pieteikumus būs iespējams iesniegt trīs reizes gadā:
- līdz 12. februāra plkst. 13.00 pēc vietējā laika (jauniešu apmaiņas, jaunatnes darbinieku mobilitātes, jauniešu līdzdalības, “DiscoverEU” iekļaušanas projektu un “Erasmus+” akreditācijas ikgadējās dotācijas pieteikumus);
- līdz 5. marta 13.00 pēc vietējā laika (sadarbības partnerības un maza mēroga partnerības projektus);
- līdz 1. oktobra plkst. 13.00 pēc vietējā laika (jauniešu apmaiņas, jaunatnes darbinieku mobilitātes, jauniešu līdzdalības un maza mēroga partnerības projektus), kā arī “Erasmus+” jaunatnes jomas akreditācijas pieteikumus.
Interesenti, kuri vēlas īstenot programmas “Erasmus+” projektus, to pieteikumu un ikgadējo finansējuma pieteikumu var iesniegt elektroniski vienotajā “Erasmus+” un “Eiropas Solidaritātes korpuss” platformā.
Pieejamais finansējums
12. februāra projektu konkursā programmas “Erasmus+” projektu atbalstam pieejamais finansējums ir 2 701 056,20 eiro:
- 1 235 824,80 eiro mobilitātes projektiem (jauniešu apmaiņas un jaunatnes darbinieku mobilitātes projekti), tajā skaitā aktivitātēm ar valstīm, kas nav ES dalībvalstis, bet ir iesaistītas programmas “Erasmus+” mobilitātes aktivitātēs – 308 956,20 eiro;
- 1 059 278,40 eiro “Erasmus+” akreditācijas finansējuma pieteikumiem, tajā skaitā aktivitātēm ar valstīm, kas nav ES dalībvalstis, bet ir iesaistītas programmas “Erasmus+” mobilitātes aktivitātēs – 264 819,60 eiro;
- 275 064,00 eiro jaunatnes līdzdalības projektiem;
- 130 889,00 eiro “DiscoverEU” iekļaušanas projektiem.
5. marta projektu konkursā programmas “Erasmus+” projektu atbalstam pieejamais finansējums ir 1 307 012,00 eiro:
- 1 095 239,00 eiro sadarbības partnerības projektiem;
- 211 773,00 eiro maza mēroga partnerības projektiem.
Izmaiņas projektu īstenošanas nosacījumos
JSPA vērš uzmanību, ka 2025. gadā programmas “Erasmus+” projektu iesniegšanas nosacījumos ir ieviestas vairākas izmaiņas. Visās programmas aktivitātēs tiek izceltas dalībnieku līdzdalības prasmes, sociālās un starpkultūru kompetences, kritiskā domāšana un plašsaziņas līdzekļu lietotprasme. Projektos jāpiedāvā iespējas demokrātiskai līdzdalībai, tostarp pilsoniskajai iesaistei un iespējai ietekmēt un piedalīties lēmumu pieņemšanā par jautājumiem, kas tos skar. Projektiem arī jāuzlabo dalībnieku izpratne par ES un kopējām Eiropas vērtībām, tostarp demokrātijas principu ievērošanu, cilvēka cieņu, vienotību un daudzveidību, starpkultūru dialogu, kā arī Eiropas sociālo, kultūras un vēsturisko mantojumu. Izmaiņas veiktas arī projektu atbilstības kritērijos:
- mobilitātes projektos (jauniešu apmaiņas un jaunatnes darbinieku mobilitātes) kā norises vieta nevar tikt izvēlēta Krievija vai Baltkrievija;
- jaunatnes darbinieku mobilitātes projektos jābūt iesaistītām organizācijām, kas ikdienā veic darbu ar jaunatni;
- “DiscoverEU” iekļaušanas projektos noteikts, ka mobilitātē var piedalīties jaunieši vecumā no 18 līdz 21 gadam, kā arī rezervācijas izmaksas var sasniegt 100% no attiecināmajām izmaksām;
- viena organizācija vienā konkursā visās “Erasmus+” jomās var iesniegt tikai vienu maza mēroga partnerības projektu un var būt iesaistīta ne vairāk kā piecos projektos (kā partneris vai projekta iesniedzējs).
Eiropas Komisija (EK) uzsver, ka projekta pieteikuma iesniedzējam ir jābūt nepārprotamai piekrišanai no citas organizācijas, lietot tās OID kodu projekta pieteikuma veidlapā. Strīdu gadījumos, ja šādas atļaujas nav, projekta pieteikums var tikt diskvalificēts.
Informatīvās dienas
JSPA 2025. gada sākumā organizēs informatīvās dienas par iespējām programmās “Erasmus+” un “Eiropas Solidaritātes korpuss”. Trīs dienas varēs piedalīties tiešsaistes sarunās ar JSPA ekspertiem, lai veidotu padziļinātu izpratni par interesējošā projektu veida izstrādi, kā arī saņemtu atbildes uz jautājumiem. Par pieteikšanos sarunām aicinām sekot līdzi JSPA sociālo mediju profilos un tīmekļvietnē.
- 9. janvārī jauniešiem par jauniešu apmaiņas, jaunatnes līdzdalības un solidaritātes projektiem;
- 13. janvārī darba ar jaunatni veicējiem par jaunatnes darbinieku mobilitātes un “DiscoverEU” iekļaušanas projektiem;20.
- 20. janvārī organizāciju pārstāvjiem par “Partnerības sadarbībai” projektiem – maza mēroga partnerības un sadarbības partnerības projektiem.
Tāpat šajās dienās no plkst. 14.00 līdz 15.00 JSPA Instagram kontā interesentiem būs iespējams pievienoties tiešraides sarunām, lai iedvesmotos no projektu īstenotāju pieredzes programmās “Erasmus+” un “Eiropas Solidaritātes korpuss”.
Projektu darbnīcas
Vienlaikus informējam, ka JSPA 2025. gada janvārī organizēs arī projektu darbnīcas projektu pieteikumu izstrādes atbalstam – 17.-19. janvārī jauniešu apmaiņas projektu, savukārt 24.-26. janvārī jaunatnes līdzdalības projektu izstrādei. Plašāka informācija par projektu darbnīcām un pieteikšanos tām tiks publicēta JSPA tīmekļvietnē.
Plašāk par programmu “Erasmus+”, jaunajiem projektu konkursiem un dalību tajos, 2025. gada vadlīnijām, izmaiņām un citu svarīgu informāciju aicinām skatīt tīmekļvietnes sadaļā “Erasmus+”. Neskaidrību un jautājumu gadījumā aicinām sazināties ar ES programmas “Erasmus+” nodaļas ekspertiem.