Pārlekt uz galveno saturu
Vairāki jaunieši salikuši rokas kopā

Erasmus+ projektu īstenotāju viedoklis par iekļaušanas un daudzveidības prioritāti

25.10.2023. 09:50
Izglītība un mācības

Erasmus+ 2021-2027 periodā “Iekļaušana un daudzveidība” ir visvairāk akcentētā programmas horizontālā prioritāte, lai veicinātu vienlīdzīgas iespējas, piekļuvi, iekļaušanu, daudzveidību un taisnīgumu visos tās pasākumos un sniegtu iespēju tajos piedalīties daudzveidīgam dalībnieku lokam. Lai to panāktu un nodrošinātu organizāciju un pašu dalībnieku ar mazāk iespējām plašāku iesaisti, programma nodrošina tām attiecīgus mehānismus un resursus gan projektu aktivitāšu, gan finanšu atbalsta ziņā.

 

Lai izprastu šīs prioritātes īstenošanu projektu aktivitātēs, Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) 2022. gada martā veica pirmo Latvijas Erasmus+ projektu īstenotāju aptauju. Savukārt, no 2023. gada jūlija līdz septembrim veica atkārtotu aptauju, lai salīdzinātu gada laikā sasniegtos rezultātus. Pētījumā noskaidroja projektu īstenotāju zināšanas un izpratni kopumā par Erasmus+ prioritāti “Iekļaušana un daudzveidība” un viņu pieredzi dalībnieku ar mazāk iespējām iesaistīšanā līdz šim īstenoto projektu aktivitātēs. Kā arī tika iegūti projektu īstenotāju labās prakses piemēri un nozīmīga informācija par izaicinājumiem un nepieciešamo praktisko atbalstu dalībnieku iekļaušanai ar mazāk iespējām savos īstenotajos un turpmākajos projektos.

 

Kopumā aptaujā piedalījās 236 projektu īstenotāji, gan Mācību mobilitātes (KA1), gan Partnerības sadarbībai (KA2) projektu īstenoti. Salīdzinājumā ar 2022. gadu, 2023. gada pētījumā ir gūtas ievērojami kvalitatīvākas atbildes uz atvērtajiem jautājumiem – plašākas, saturīgākas, atbildēts pēc būtības, kas liecina, ka projektu īstenotāji pārzina šo prioritāti un ir guvuši praktisku pieredzi, ar ko var dalīties ar citiem. Līdz šim īstenotajos vai īstenošanā esošajos Erasmus+ projektos tiek iesaistīti dalībnieki ar mazāk iespējām pusē aptaujāto organizāciju (50%), kas ir par 18% vairāk nekā 2022. gadā. Ievērojami palielinājies to projektu īstenotāju skaits, kuri min ģeogrāfisko šķērsli kā to, kura pārstāvji ir tikuši iekļauti organizācijas līdz šim īstenotajos vai šobrīd īstenošanā esošajos Erasmus+ projektos. Ja 2022. gadā šis šķērslis bija sestais no visām astoņām šķēršļu grupām, tad 2023. gadā tas ir izvirzījies kā otrais biežāk minētais. Atbildēs uz jautājumu, kāds praktisks atbalsts ir bijis nepieciešams dalībniekiem ar mazāk iespējām, visbiežāk tiek minēts finansiāls atbalsts – gan naudas izteiksmē, gan konkrētu preču/pakalpojumu iegādei, kā arī konsultatīvs atbalsts gan no projektu koordinatoru puses, motivējot dalībniekus, to vecākus, gan nodrošinot profesionāļu psiholoģisku atbalstu.

 

Aicinām iepazīties ar detalizētu 2023. gada pētījuma rezultātu apkopojumu.

 

 

 

Iekļaušanas un daudzveidības prioritātes galvenais uzdevums ir iesaistīt Erasmus+ programmas aktivitātēs arvien vairāk cilvēku ar mazāk iespējām, novēršot jebkādus tam pastāvošos šķēršļus. Saskaņā ar Eiropas Komisijas izstrādātajām Erasmus+ iekļaušanas un daudzveidības stratēģijas īstenošanas vadlīnijām, kā arī Erasmus+ programmas ikgadējās vadlīnijās minēto informāciju, ir noteiktas astoņas novēršamo šķēršļu grupas personu pilnvērtīgai iesaistei un dalībai Erasmus+ mācību mobilitāšu un sadarbības projektu aktivitātēs, vienlaikus atzīmējot, ka saraksts nav izsmeļošs: invaliditāte, veselības problēmas, šķēršļi, kas saistīti ar izglītības un mācību sistēmām, kultūras atšķirības, šķēršļi, kas saistīti ar diskrimināciju, sociālie, ekonomiskie un ģeogrāfiskie šķēršļi.  

 

Lai to panāktu, tiek darīts viss iespējamais, lai novērstu iespējamos šādu iesaisti bremzējošos šķēršļus. Piemēram, šiem cilvēkiem konkrētā Erasmus+ projekta ietvaros tiek nodrošināts papildu finansiāls atbalsts. Tāpat tiek īstenoti dažādi informatīvi un izglītojoši atbalsta pasākumi organizācijām, nodrošināti elastīgāki mobilitātes projektu noteikumi, vienkāršota projektu īstenošanas sistēma u.tml.

 

Plašāka informācija par Erasmus+ horizontālo prioritāti “Iekļaušana un daudzveidība” pieejama Erasmus+ Latvija mājaslapā. Par iekļaušanas un daudzveidības (I&D) jautājumiem interesenti var sazināties ar VIAA, sūtot e-pastu uz erasmus-ieklausana@viaa.gov.lv, kā arī sazināties ar VIAA Erasmus+ I&D jautājumu kontaktpersonu Dārtu Akmens (e-pasts: darta.akmens@viaa.gov.lv).