Eiropas Savienības (ES) Erasmus+ programma (2021-2027) turpina nodrošināt izglītības, profesionālās un personiskās attīstības iespējas gan indivīdiem, gan organizācijām izglītības un mācību jomā Eiropā un ārpus tās, tādējādi veicinot sabiedrības ilgtspējīgu izaugsmi. Viens no Erasmus+ programmas mērķiem ir veicināt iekļaujošu, digitāli lietpratīgu, zaļu un aktīvi pilsonisku sabiedrību, un šī mērķa sasniegšanai ir noteiktas četras Erasmus+ programmas horizontālās prioritātes: iekļaušana un daudzveidība, digitālā pārveide, vide un klimata pārmaiņu novēršana, kā arī līdzdalība demokrātiskajos procesos.
Lai stiprinātu Erasmus+ programmas horizontālās prioritātes, kā arī sniegtu sistēmisku atbalstu indivīdiem, organizācijām un Erasmus+ Nacionālajām aģentūrām programmas projektu īstenošanā un administrēšanā, ir izveidoti SALTO (Support, Advanced Learning and Training Opportunities) Resursu centri izglītības un mācību iespēju nodrošināšanai katrā no prioritātēm.
SALTO Resursu centrs iekļaušanas un daudzveidības prioritātes stiprināšanai izveidots 2022. gadā, kas īsteno aktivitātes vairākos darbības virzienos, nodrošinot:
- mācību resursus, mācības, studiju vizītes, forumus, sadarbību veicinošus pasākumus;
- informatīvi izglītojošus materiālus, t.sk. vadlīnijas, mācību materiālus, politikas dokumentus;
- mācību metodes un rīkus;
- labās prakses piemērus, pētījumus un datu analīzi;
- informatīvi veicinošus un tīklošanās pasākumus.
Šī centra darbību koordinē Erasmus+ Horvātijas Nacionālā aģentūra – Horvātijas Mobilitātes un ES programmu aģentūra. SALTO Resursu centram iekļaušanas un daudzveidības stiprināšanai izglītības un mācību jomā ir izveidota mājaslapa https://saltoinclusion.eu/, kurā pieejami dažādi noderīgi resursi, piemēram:
- Erasmus+ Nacionālo aģentūru iekļaušanas un daudzveidības stratēģijas;
- Vadlīnijas, lai veicinātu iekļaušanas un daudzveidības principu integrēšanu dažādās Erasmus+ programmas projektu aktivitātēs;
- Iekļaušanas un daudzveidības prioritātei saistoši politikas dokumenti;
- Erasmus+ programmas projektu kvalitāti veicinoši rīki;
- Pētījumi par Erasmus+ programmas iekļaušanas un daudzveidības prioritāti;
- Erasmus+ programmas ietvaros īstenotu projektu pieredzes stāsti par radošu pieeju, inovatīviem rezultātiem, nozīmīgu ietekmi iekļaušanas un daudzveidības veicināšanā.
Mājaslapas resursi tiks pastāvīgi papildināti.
Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) īsteno Erasmus+ (2021-2027) netiešās administrēšanas aktivitātes izglītības, mācību un sporta jomā. Erasmus+ Latvijas mājaslapā ir izveidota sadaļa “Iekļaušana un daudzveidība” (www.erasmusplus.lv/ieklausana-un-daudzveidiba) ar daudzpusīgu Erasmus+ projektu sagatavošanai un īstenošanai noderīgu informāciju.
Par iekļaušanas un daudzveidības (I&D) jautājumiem interesenti var sazināties ar VIAA, sūtot e-pastu uz erasmus-ieklausana@viaa.gov.lv, kā arī sazināties ar VIAA Erasmus+ I&D jautājumu kontaktpersonu Dārtu Akmens (e-pasts: darta.akmens@viaa.gov.lv).