No 26. janvāra līdz 6. martam norisinājās eTwinning pirmsskolas mēnesis, kura ietvarā pirmsskolas izglītības iestāžu pārstāvjiem piedāvā iespēju pilnveidot savas zināšanas par līdzdalības tēmu un apgūst projektu metodi. Visi mēneša laikā publicētie materiāli un vebināru ieraksti ir pieejami eTwinning tīmekļvietnē un sociālajos medijos.
Attīsti bērnu līdzdalības prasmes!
Pirmsskolas mēneša ietvaros pedagogiem tika piedāvātas dažādas mācību un sadarbības iespējas, kas veicināja jaunu prasmju apguvi un projektu īstenošanu.
Vebinārā “Pilsoniskā līdzdalība pirmsskolas vecumā: Ekoskolu tīkls” Daniels Trukšāns demonstrēja, kā bērni var apgūt atbildību un iesaisti vides veidošanā, izmantojot Ekoskolu tīkla pieeju. Savukārt 20. februārī trīs pieredzējušas pedagoģes – Dita Holla, Ilze Veidmane un Kristīna Bernāne – dalījās ar eTwinning un Ekoskolu integrācijas piemēriem, kas attīsta bērnu līdzdalības prasmes. Neilgi pēc tam starptautiskais projektu partneru tirdziņš deva iespēju pedagogiem atrast sadarbības partnerus un iegūt jaunas idejas starptautiskiem projektiem.
Pirmsskolas mēnesis noslēdzās ar 6. marta vebināru “Līdzdalība pirmsskolā: ilgtspējas mērķi un demokrātija”, kurā Elīna Bērziņa (UNESCO) un Liene Dreimane demonstrēja, kā vienkārši un efektīvi pirmsskolā stiprināt pilsonisko līdzdalību un ilgtspējīgu domāšanu.
Papildus tika organizētas klātienes mācības “Ievads eTwinning”, kas palīdzēja pedagogiem uzsākt projektu plānošanu un īstenošanu, kā arī projektu koordinatoru kurss, kas sniedza vadības prasmes pieredzējušiem pedagogiem.
Citu gadu pirmsskolas mēneša vebināri
- Vebinārs “Bērnu runas attīstība pirmsskolā” par pirmsskolas vecuma bērna runas attīstību un savstarpējās komunikācijas nozīmību. Vebināru vadīja psiholoģijas doktore (Dr.psych.), Latvijas Universitātes profesore, Rīgas Stradiņa universitātes docētāja un pozitīvās psiholoģijas virziena attīstītāja Latvijā Guna Svence.
- Vebinārs “Kā tikt galā ar emocijām pirmsskolā?” par emociju rašanos, izpausmēm un reulāciju. Vebināru vadīja Baiba Kalnciema, psiholoģe (Mg.Psych.), pedagoģe (Mg.Paed.), (PhD can.), apzinātības programmas īstenotāja bērniem Latvijā un grāmatas “Kāpēc esmu uztraucies?”
- Vebinārs “Kā pedagogiem palīdzēt pirmsskolas bērniem darīt pašiem?” par pirmsskolas bērnu patstāvības veicināšanu. Vebināru vadīja Salas sākumskolas pirmsskolas pedagoģe un bloga “Rasa par bērniem” autore Rasa Pakalniņa.
- Vebinārs “eTwinning nacionālo un starptautisko sadarbības projektu pieredze pirmsskolās”. Vebināru vadīja Alla Ratnika (Rēzeknes pilsētas PII “Auseklītis” metodiķe), Ilze Veidmane (Jūrmalas pilsētas PII “Zvaniņš” metodiķe) un Liene Zemīte (Valmieras PII “Ezītis” vadītājas vietniece izglītības jomā).
- Vebinārs “eTwinning nacionālo un starptautisko sadarbības projektu pieredze pirmsskolās”. Vada: Dita Holla (Alūksnes PII “Sprīdītis”), Kristīne Salīte (Ludzas novada Blontu pagasta PII) un Anna Baltrūne (Daugavpils 21. PII).
- Vebinārs “eTwinning sadarbības projektu pieredze pirmsskolās”. Vada: Ilze Veidmane (eTwinning vēstniece, Jūrmalas PII “Zvaniņš” metodiķe), Mārīte Petrovska (Salaspils novada pašvaldības PII “Salaspils 1.pirmsskola” skolotāja), Evija Šāvēja (eTwinning vēstniece, Jaunpiebalgas vidusskolas pirmsskolas metodiķe) un Kristīna Bernāne (eTwinning vēstniece, Priekuļu PII “Mežmaliņa” vadītāja).
Projektu plānošana
Lai atvieglotu pedagogiem projektu plānošanu un īstenošanu, Pirmsskolas mēneša ietvaros tika piedāvātas vairākas mācību un sadarbības iespējas. Notika 6 stundu klātienes mācības "Ievads eTwinning", kas sniedza pamatzināšanas par projektu veidošanu, starptautisko partneru tirdziņš, kurā pedagogi atrada sadarbības partnerus, un projektu koordinatoru kurss, kas paredzēts tiem, kuri gatavi uzņemties lielākus izaicinājumus.
eTwinning Latvija sociālajos medijos pieejami projekta idejas un labās prakses piemēri (apskati zemāk), kurus pedagogi var pielāgot un īstenot savās izglītības iestādēs. Iepriekšējo gadu pieredzes un iedvesmojošus piemērus atradīsi šajā rakstā.
Pirmsskolas mēneša laikā reģistrēti 35 starptautiski projekti, no kuriem 10 izstrādāti "eTwinning projekta koordinatora" kursā un 5 nacionālie projektus, kurus īstenos Latvijas izglītības iestādēs. Zināšanas pilnveidojuši vai turpina pilnveidot vairāk nekā 400 pedagogi no Latvijas un citām valstīm, piedaloties septiņos profesionālās kompetences pilnveides pasākumos un vebināros.
Noderīgi materiāli projektu plānošanai
- Pirmā eTwinning projekta palīdzības komplektā pirmsskolām
- Projekta aktivitāšu kartītes palīdzēs jau, veidojot laika un aktivitāšu plānu. Komplektā ietvertas 10 dažādas aktivitātes, kuras skolotāji bieži izmanto savos eTwinning projektos.
- Projekta plānošanas kartītēs ir atspoguļoti projekta plānošanas posmi no mūsu projektu rokasgrāmatas un tām papildus ir pievienoti arī 3 projektu plānu piemēri dažādiem vecumposmiem.
- IKT rīku špikeris
- Inforgrafika, kurā apkopoti pēdējo gadu aktuālākie vebināru ieraksti par IKT rīkiem un to izmantošanu. Nepalaid garām arī nākamos vebinārus!
- eTwinning projekta koordinatora ceļvedis
Projektu idejas un padomus pirmsskolas pedagogiem apskati šeit.