eTwinning rudens kampaņas "Skolēnu līdzdalība skolās un pirmsskolās" ietvaros norisinājās pirmais vebinārs "Kā veicināt skolēnu līdzdalību: privātās pamatskolas DOMDARIS pieredze", kurā klausītāji saņēma plašu klāstu radošu ideju skolēnu līdzdalības veicināšanai. Vebināru vadīja skolas DOMDARIS dibinātāja un direktore Dace Jaundāldere-Dātava, daloties ar praktisko pieredzi, kā skolā tiek veicināta aktīva skolēnu, skolotāju un vecāku iesaiste.
Līdzdalības atslēga – kopiena un attiecības
Līdzdalība nerodas pati no sevis. Kā dzīvē bieži piedzīvojam, mēs visi drošāk iesaistāmies, ja ir spēcīgas attiecības un sajūta, ka esam daļa no lielākas kopienas. Skola DOMDARIS uzsver, ka pilnvērtīgai līdzdalībai ir būtiski, lai skolas dzīvē iesaistītos ne tikai skolēni un skolotāji, bet arī vecāki. Skolēni ne tikai apgūst akadēmiskās zināšanas, bet arī veido, iepazīst un attīsta savas prasmes, kā izrādīt iniciatīvu, ierosināt pārmaiņas un piedalīties to plānošanā un īstenošanā. Šīs prasmes tiek attīstītas drošā vidē, kurā skolēni saņem atbalstu gan no saviem vienaudžiem, gan no pieaugušajiem.
DOMDARIS īsteno gan lielus kopienas pasākumus, gan mazākas aktivitātes, kas veicina atbildības sajūtu un piederību skolas kopienai. Starp lielākajiem pasākumiem ir vecāku klases vakari, Ziemassvētku svinības, ko plāno un īsteno skolēni, Zinību dienas dārza svētki un ģimenes svētki mācību gada noslēgumā. Šāda veida aktivitātes palīdz stiprināt saikni starp skolēniem, skolotājiem un vecākiem, vienlaikus dodot skolēniem iespēju justies atbildīgiem par savām darbībām un lēmumiem.
Kā veicināt skolēnu līdzdalību?
Skolā DOMDARIS īsteno daudz dažādas aktivitātes, kuras iesaista ne tikai skolēnus un skolotājus, bet arī viņu vecākus. Kā Dace Jaundāldere–Dātava vebināra laikā uzsvēra, viss sākas ar savstarpējām attiecībām un kopienas radīšanu. Bez pārliecības, ka skolotāji vai vadība ir gatavi uzklausīt, skolēni nevarēs brīvi izteikt idejas un priekšlikumus. Idejām ir jāatrod laiks un vieta, pat ja tās nevar uzreiz īstenot. Skola atbalsta skolēnu iniciatīvas, dodot viņiem iespēju būt atbildīgiem un piedalīties skolas dzīvē.
Dažādi piemēri no skolas dzīves parāda, kā soli pa solim, ar visu dalībnieku iesaisti, tiek panākti lieliski rezultāti. Piemēram, skolēniem tiek dota iespēja izstrādāt savus projektus, piedalīties labdarības akcijās, organizēt ārpusskolas pasākumus un veidot savus liecību vākus. Vecākie skolēni palīdz jaunākajiem lasīšanas rītos, kopīgi piedalās ceļojumu plānošanā un citās aktivitātēs, kas veicina atbildību un sadarbību. Skolā iegūtā pieredze palīdz skolēniem saprast, ka ar labu komandu, pieaugušo atbalstu un pārdomātu plānu var sasniegt izcilus rezultātus gan skolā, gan ārpus tās.
Vebinārā tika sniegti vēl daudzi citi piemēri un idejas, kuras jebkurš skolotājs var īstenot savā skolā, lai veicinātu līdzdalību un radītu patīkamu mācību vidi. Noskaties videoierakstu un piedalies patīkamas skolas vides veidošanā!
Vebināra materiāli un ieraksts
Jaundālderes-Dātavas prezentācija – lejupielādē un seko līdzi (PDF).