Eiropas Savienības (ES) ziņojums par jauniešiem 2024 ir jauniešu dzīves un attīstības atspoguļojums Eiropā. Ziņojums, kuru publicējusi Eiropas Komisija, aplūko progresu, kas panākts no 2022. līdz 2024. gadam ES Jaunatnes stratēģijas ietvaros, svinot sasniegumus un risinot izaicinājumus. Ziņojuma galvenais vēstījums ir skaidra: jaunieši ir svarīgi, un viņu balsis veido Eiropas nākotni!
Ziņojums atklāj, ka vairāk nekā 70% jauno eiropiešu piedalās vēlēšanās, pierādot, ka viņi ir ieinteresēti veidot savu nākotni. Taču ir arī otra puse – vēlēšanu dalība 2024. gada Eiropas vēlēšanās samazinājās salīdzinājumā ar 2019. gadu. Tas ir signāls, ka ir jāpalīdz jauniešiem saglabāt interesi un motivāciju balsot.
Aptuveni 28% jauniešu vecumā no 16 līdz 29 gadiem trūkst būtisku digitālo prasmju. Turklāt garīgā veselība joprojām ir aktuāla problēma, jo gandrīz puse jauniešu ziņo par emocionālām vai psihosociālām problēmām aizvadītajā gadā.
Jaunais Eirobarometra pētījums atklāj, ka 38% jauno respondentu uzskata, ka ES vajadzētu ieguldīt vairāk pieejamā mājokļa un dzīves dārdzības atbalstā, kam seko izglītība, mācības un prasmes (29%) un garīgā veselība un labklājība (28%).
Pārvēršot izaicinājumus iespējās. ES Jaunatnes ziņojums ne tikai uzsver problēmas, bet arī ir piemērs ES rīcībai un iniciatīvām, kas vērstas uz šo jautājumu risināšanu un nākotnes veidošanu ar inovatīviem risinājumiem. Tādas programmas kā, piemēram, “Erasmus+” un “Eiropas Solidaritātes korpuss” sniedz jauniešiem praktiskas iespējas attīstīt prasmes un iegūt reālu pieredzi. ES arī turpina koncentrēties uz garīgās veselības, izglītības un nodarbinātības jautājumiem, īstenojot iniciatīvas, piemēram, “Labāks internets bērniem” stratēģiju, Pamata prasmju rīcības plānu un STEM izglītības stratēģisko plānu.
Ziņojums uzsver ES centienus dot jauniešiem iespēju aktīvi ietekmēt politiku, kas tieši ietekmē viņu dzīvi. Balstoties uz 2022. gada Eiropas Jaunatnes gada mantojumu, ES ir uzsākusi iniciatīvas, piemēram, Jaunatnes politikas dialogus, ES Jaunatnes ieinteresēto personu grupu un ES Bērnu līdzdalības platformu, kā arī nostiprinājusi jau ilgstošo ES Jaunatnes dialogu. Drīzumā tiks ieviesta arī Eiropas Komisijas priekšsēdētājas Urzulas fon der Leienas Jaunatnes konsultatīvā padome.