Pārlekt uz galveno saturu
“Erasmus+” projektā apvieno Kuldīgas jauniešus un stiprina viņu piederības sajūtu | V. Plūdoņa Kuldīgas vidusskolas pieredzes stāsts

“Erasmus+” projektā apvieno Kuldīgas jauniešus un stiprina viņu piederības sajūtu | V. Plūdoņa Kuldīgas vidusskolas pieredzes stāsts

02.09.2024.
Jaunatne

Kuldīgas novada jaunieši ir veiksmīgi noslēguši programmas “Erasmus+” jaunatnes līdzdalības projektu “Nāc tīmeklī”, kura mērķis bija veicināt jauniešu pilsonisko aktivitāti un stiprināt kopienas saikni Kuldīgas novadā. Projekts norisinājās no 2021. gada 1. novembra līdz 2023. gada 1. augustam, ietverot virkni aktivitāšu, kas palīdzēja jauniešiem apzināties kultūrvēsturiskās vērtības un nostiprināt viņu piederību novadam.

 

Projekta ideja radās no vēlmes stiprināt jauniešu kopienu nesen izveidotajā Kuldīgas novadā (pēc administratīvi teritoriālās reformas), veicinot jauniešu pilsonisko aktivitāti un izpratni par kultūrvēsturiskajām vērtībām. Mēs gribējām palīdzēt citiem jauniešiem apzināties savas saknes, izjust piederību savai vietai un apzināties, ka Kuldīgas novads ir draudzīgs, dinamisks un ar daudz iespējām.

 

Projektā bija trīs galvenās aktivitātes: neformālo aktivitāšu cikls, jauniešu forums un ievadseminārs. Kopumā šajās aktivitātēs piedalījās aptuveni 160 jaunieši un vairāki lēmumpieņēmēji. Vairums dalībnieku dzīvoja lauku reģionos, un to profils bija daudzveidīgs, aptverot dažādus interešu lokus un redzējumus par novada attīstību.

 

Īpaši izceļams ir ievadseminārs, kas tika organizēts Covid-19 ierobežojumu laikā. Ierobežojumi ļāva pulcēties telpās tikai līdz 20 cilvēkiem, bet pasākumā bija jāpiedalās 50 jauniešiem. Pēc vairākiem apsvērumiem un konsultācijām ar Jaunatnes starptautisko programmu aģentūru (JSPA) tika nolemts organizēt pasākumu hibrīdformātā, kas norisinājās V.Plūdoņa Kuldīgas vidusskolā trīs stāvos. Tika organizētas plūsmas un nodrošināta vēdināšana, kā arī pusdienas katram "burbulim" notika citā laikā. Šāds risinājums ļāva veiksmīgi īstenot ievadsemināru, atbilstot visiem ierobežojumiem un vienlaikus nodrošinot klātienes mijiedarbību.

 

Viena no projekta īstenotājām – Beāte Šneidere – stāsta: ““Nāc tīmeklī” viennozīmīgi man ir devis daudzas neaizmirstamas sestdienas interesantu cilvēku lokā. Visvairāk atmiņas ir palikušas no nodarbības Alsungā, jo tā bija piedzīvojumiem pilna, daudz jauna uzzināju par suitu kultūru un nobaudīju slaveno suitu sklandrausi. Iepazinu jaunus draugus, kā arī mēs kā pašpārvalde ieguvām kontaktus ar citām jaunatnes organizācijām.”

Projektā tika sasniegti nozīmīgi rezultāti:

  1. Stiprināta jauniešu kopiena — jaunieši apzinās sevi kā daļu no kopienas, ko apliecina atgriezeniskā saite.
  2. Veicināta identitātes apziņa — jaunieši iepazina Kuldīgas novadu no dažādiem skatu punktiem un apzinās savu piederību.
  3. Izveidota tīmekļa vietne — izveidots interaktīvs kalendārs ar īpašu sadaļu “Jauniešiem”, kas pieejams visiem Kuldīgas novada iedzīvotājiem un viesiem.
“Tā kā šis bija mūsu pirmais šāda līmeņa projekts, bija daudz nezināmā un nācās saskarties ar vairākiem izaicinājumiem. Projekta iesniegšanas process bija diezgan sarežģīts, jo tas prasīja ilgu laiku, negulētas naktis un daudz enerģijas, taču mēs neatkāpāmies no savas idejas, lai gan dažreiz šķita, ka vieglāk visu “mest pie malas”. Iesaku arī citiem nepadoties un pabeigt projekta pieteikumu, pat tad, ja tas prasa negulētas naktis,” pieredzē dalās projekta īstenotājs Mārtiņš Stebulis.

Projekta gaitā jaunieši guva vērtīgas prasmes un zināšanas, piemēram, digitālo pratību un pilsonisko līdzdalību. Pateicoties regulārajai atgriezeniskajai saitei un digitālo rīku izmantošanai, projekta komanda spēja efektīvi plānot un novērtēt sasniegtos rezultātus.

 

“Pašā sākumā uztraukumu radīja tas, vai jaunieši atsauksies un iesaistīsies projekta aktivitātēs. Bija sarežģīti jauniešus apzināt, jo pašreiz Kuldīgas novadā nav tādas vienotas sistēmas/platformas, lai informācija nonāktu līdz visām Kuldīgas novada apdzīvotajām teritorijām. Tika ieguldīts darbs pie jauniešu apzināšanas (informējot izglītības iestādes un jaunatnes organizācijas). Noteikti iesaku padomāt par dažādiem komunikācijas kanāliem, lai izplatītu informāciju par projektu. Ne vienmēr saziņa sociālajos tīklos ir visefektīvākā, nepieciešams komunicēt arī laikrakstos, caur afišām, protams, mutiski,” uzsver M. Stebulis.

Video par projekta īstenošanu

 

Pieredzes stāsta autori: V. Plūdoņa Kuldīgas vidusskolas skolēnu pašpārvaldes jaunieši projekta “Nāc tīmeklī” īstenotāji Beāte Šneidere un Mārtiņš Stebulis