Pārlekt uz galveno saturu
Iekļaujošs darbs ar jaunatni visiem | Biedrības “Raibais kaķis” “Erasmus+” pieredzes stāsts

Iekļaujošs darbs ar jaunatni visiem | Biedrības “Raibais kaķis” “Erasmus+” pieredzes stāsts

06.09.2024.
Jaunatne
Jaunatnes darbinieku mobilitāte

Biedrība “Raibais kaķis” ar programmas “Erasmus+” atbalstu īstenojusi jaunatnes darbinieku mobilitātes projektu “Iekļaujošs darbs ar jaunatni visiem” (Inclusive youth work for all), kas pulcēja darba ar jaunatni veicējus no vairākām Eiropas valstīm. Projekts dalībniekiem deva ne tikai jaunas zināšanas un praktiskas iemaņas darbā ar jaunatni, bet arī radīja platformu starpkultūru sadarbībai un savstarpējai pieredzes apmaiņai.

 

Projekta ideja radās vairāku faktoru mijiedarbībā. Viens no tiem bija temats par iekļaušanu un dažādību, kas šajā programmas “Erasmus+” plānošanas periodā ir izvirzīta kā viena no četrām galvenajām prioritātēm. Papildus tam būtisku lomu spēlēja dalība starptautiskajā mācību kursā „Mācības par iekļaušanu mācību vadītājiem”, ko organizēja SALTO iekļaušanas un dažādības resursu centrs (SALTO Inclusion & Diversity Resource Center) un Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra. Svarīgs faktors bija arī biedrības vairāku gadu pieredze dažādu neformālās izglītības aktivitāšu organizēšanā, kā arī partnerorganizāciju ieinteresētība šī temata izzināšanā.

 

Projekts sastāvēja no sešu dienu ilga neformālās izglītības mācību kursa, kas notika no 2023. gada 14. līdz 19. jūnijam. Tajā piedalījās 21 dalībnieks (jaunatnes darbinieki, jauniešu līderi un nevalstisko organizāciju pārstāvji) no Bulgārijas, Itālijas, Kipras, Ungārijas, Spānijas, Turcijas un Latvijas. Mācības vadīja Sergejs Andrejevs no Latvijas un Tonijs no Itālijas.

 

Dalībnieku atsauksmes un ieguvumi

Darlins (Spānija):

“Šīs mācības man sniedza zināšanas par dažādiem rīkiem, kas palīdzēs izstrādāt iekļaušanas aktivitātes. Es uzzināju vairāk par programmas “Erasmus+” iespējām un mācību kursu organizēšanu. Mūsu mācību vadītāji Sergejs un Tonijs bija lieliski, un viņu sniegtie padomi par aktivitāšu vadīšanu bija ļoti noderīgi. Kopumā mācības bija ļoti dinamiskas un praktiskas. Es nevaru sagaidīt, kad varēšu atgriezties mājās un sākt projektu „Dzīvā bibliotēka”.”

 

Emre (Turcija):

“Šī projekta temats sastāv no terminiem, kurus bieži dzirdam, precīzi nesaprotot to nozīmi. Mācības man deva iespēju izzināt dažādus ar iekļaušanu saistītus tematus un izmantot to praktiskajā dzīvē. Esmu pateicīgs programmai “Erasmus+” par šo iespēju un plānoju iegūtās zināšanas izmantot savā biedrībā un ikdienas darbā.”

 

Evangeloss (Grieķija):

“Man ļoti patika daudzās aktivitātes, piemēram, plakātu veidošana ar vēstījumiem un “Dzīvā bibliotēka”, kas deva iespēju būt atvērtākiem. Šī bija nedēļa, kuru atcerēšos ar siltām atmiņām par Latviju, Balviem un iegūtajiem draugiem.”

 

Ivans (Bulgārija):

“Mācību laikā mēs piedalījāmies daudz un dažādās aktivitātēs par iekļaušanu un dažādību. Dzīvās bibliotēkas aktivitāte lika man pārdomāt savu personīgo pieredzi un to, kā tā var ietekmēt citus. Marshmello aktivitāte mācīja, kā efektīvi strādāt komandā. Es ieguvu pieredzi arī kā fasilitators, kas man palīdzēs nākotnes darbā.”

 

Sadiq Yero (Ungārija):

„Neskatoties uz to, ka projektā bijām dažādu valstu un tautību pārstāvji, es jutos iekļauts, neskatoties uz dažādām kultūras atšķirībām. Aktivitātes bija ne tikai interesantas, bet arī ļoti noderīgas. Esmu pateicīgs par iespēju piedalīties un izmantot apgūto savā ikdienā.”

 

Projekta rezultāti

Mācību laikā dalībnieki iepazina dažādas neformālās izglītības metodes, kuras turpmāk izmantos darbā ar jauniešiem. Viņi kļuva atvērtāki dažādībai un iekļaujošāki savā darbā, kā arī sadarbojās, lai veidotu jaunus projektus programmas “Erasmus+” ietvaros. Projekts deva iespēju gan dalībniekiem, gan vietējai kopienai sastapties ar dažādības jautājumiem, īpaši ar "Dzīvās bibliotēkas" palīdzību, kurā tika izzināti dažādu cilvēku dzīves stāsti. Eiropas Savienības sabiedrība kopumā ieguva kompetentākus jaunatnes darbiniekus, kuri ir gatavi risināt iekļaušanas un dažādības jautājumus. Kā taustāms projekta rezultāts tika izveidota rokasgrāmata, kurā aprakstītas projekta laikā izmantotās metodes. Rokasgrāmata atrodama biedrības tīmekļvietnē.

 

Izaicinājumi un nākotnes perspektīvas

Mēs uzskatām, ka projekts izdevās ļoti veiksmīgs. Pēc projekta beigām un dalībnieku atsauksmju saņemšanas mēs bijām eiforijā un nolēmām iesniegt atkārtotu projekta pieteikumu. Diemžēl tas tika noraidīts, jo vienu un to pašu projektu atkārtoti iesniegt nav iespējams. Tomēr mēs redzam iespējas izmainīt sistēmu, lai šādas labās prakses mācības varētu rīkot atkārtoti, dodot iespēju arī citiem jaunatnes darbiniekiem gūt zināšanas par iekļaušanu un dažādību.

 

Projekts ir kā ceļojums, kas attiecas gan uz mums kā organizatoriem, gan uz dalībniekiem, gan uz sabiedrību. Šis ceļojums ir pilns izaicinājumu un mācīšanās, un mums ir svarīgi pārdomāt, kas izdevās un ko nākamreiz varētu darīt citādi. Tas ir nepārtraukts mācīšanās process, kurā no kļūdām var tikai mācīties! 

 

Pieredzes stāsta autors: Biedrības “Raibais kaķis” vadītājs Sergejs Andrejevs