Erasmus+ programmā izglītības, mācību, jaunatnes un sporta jomā 2021. – 2027. gadam viena no prioritātēm ir izvirzīta aktīva līdzdalība demokrātiskajos procesos, kas paredz:
- dalībnieku informētības un izpratnes sekmēšanu par Eiropas Savienības kontekstu, jo īpaši par ES kopējām vērtībām, vienotības, daudzveidības principiem, kā arī sociālo un kultūrvēsturisko mantojumu;
- aktīva pilsoniskuma un ētikas mūžizglītībā nodrošināšanu;
- iedzīvotāju izpratnes stiprināšanu par Eiropas Savienību gan formālajā izglītība, gan neformālās mācīšanās procesā, tādējādi sekmējot viņu piederības izjūtu tai.
Organizācijām, plānojot un īstenojot projektus, būtu jādomā par dalībnieku aktīvu iesaistīšanos un līdzdalību dažādās projekta aktivitātēs, kas sekmētu šo dalībnieku tālāku līdzdalību savā kopienā vai Savienības politiskajā un sociālajā dzīvē.
Plānojot un īstenojot Erasmus+ projektus, organizācijas var šo prioritāti ieviest 2 veidos:
- projektu saturu (projekta temats, mērķis, aktivitātes, sasniedzamie rezultāti) veidojot par līdzdalības demokrātiskajos procesos jautājumiem;
- integrējot aktīvas iesaistīšanās un līdzdalības principus ikvienā projektā (t.sk. daloties zināšanās par ES, kopējām vērtībām, vienotības un daudzveidības principiem, par Erasmus+ programmu ar citām organizācijām, nodrošinot projektā iesaistīto pušu sociālo un starpkultūru kompetenču kritiskās domāšanas un plašsaziņas līdzekļu lietotprasmes attīstību, nodrošinot projekta dalībnieku sociālu un pilsonisku iesaisti).
Informatīvs un konsultatīvs atbalsts
Valsts izglītības attīstības aģentūras Erasmus+ programmas departaments nodrošina informatīvi izglītojošus un publicitātes pasākumus, kā arī sniedz konsultācijas par aktīvas līdzdalības demokrātiskajos procesos aspektiem Erasmus+ projektu ietvaros, sniedzot atbalstu organizācijām, kas ir gan potenciālie, gan esošie Erasmus+ projektu īstenotāji.
- Erasmus+ vadlīnijas 2025. gadam
- Izglītības attīstības pamatnostādnes 2021.-2027. gadam "Nākotnes prasmes nākotnes sabiedrībai
SALTO Resursu centra Aktīvas līdzdalības demokrātiskajos jautājumos mājaslapa (SALTO Resource Centre for Participation in Democratic Life)
Eiropas līmeņa politika plānošanas un īstenošanas dokumenti, iniciatīvas
- Iniciatīva “Eiropas nākotne” (Future of Europe)
- Konference par Eiropas nākotni
- EK iniciatīva “Jauns impulss Eiropas demokrātijas iedzīvināšanai” (A New Push for European Democracy)
- EK, 2020, Eiropas Demokrātijas rīcības plāns (European Democracy Action Plan. European Commission)
Aktīvas līdzdalības iniciatīvas un organizācijas Latvijā
Latvijas Pilsoniskā alianse. Lielākā organizācija Latvijā pilsoniskās sabiedrības un demokrātijas izaugsmei.
Iniciatīvas, pētījumi Latvijā
Lai veicinātu izpratni par pilsonisko iesaisti, politisko līdzdalību un Eiropas pilsonības veicināšanu, vairākas Erasmus+ nacionālās aģentūras (tajā skaitā VIAA) īsteno ilgtermiņa sadarbības aktivitāti “PEACE - Participation Erasmus Alumni for Civic Engagement”.
PEACE mērķis ir stiprināt piederības sajūtu Eiropas Savienībai, veicināt izpratni par aktīvu pilsoniskumu un veidot sinerģiju starp Erasmus+ absolventu, vēstnešu un labās prakses piemēru (Role Models) tīkliem visos programmas sektoros (augstākā izglītība, skolu izglītība, pieaugušo izglītība, apmācība). PEACE ietver dažādas aktivitātes, piemēram, starptautiskus seminārus, tematiskās fokusa grupas un pētījumus, kā arī e-mācību moduļus “Piedalies Eiropā”, kas sniedz ievadu Eiropas integrācijā no pilsoniskās un politiskās dimensijas. Lai arī galvenā mērķauditorija ir programmas Erasmus+ dalībnieki, šie e-moduļi ir piemēroti arī plašākai auditorijai. Tos var izmantot ikviens, lai veicinātu cilvēku izpratni par Eiropas politiku un institūcijām, galvenajām vērtībām, uz kurām balstās šīs institūcijas, Eiropas vēsturi, vēlēšanām, pilsonisko un politisko līdzdalību, kā arī citām tēmām specifiskākās tēmās, piemēram, dzimumu identitātes un vienlīdzības dimensijas, kultūras.
MODULIS Nr.1 Eiropas Parlamenta vēlēšanās, kas ir likts uz spēles?
|
MODULIS Nr.2 ES vēsture un institūcijas
|
MODULIS Nr.3 Demokrātiskas inovācijas Eiropā
|
MODULIS Nr.4 Daudzveidība Eiropā un Eiropas pilsoniskā izglītība
|
Šī iniciatīva ne tikai veicina Eiropas vērtības, piemēram, demokrātiju, solidaritāti un vienlīdzību, bet arī palīdz veidot iekļaujošāku un sociāli apzinīgāku Eiropu nākamajām paaudzēm.